BLOG

zdjęcie z wpisu

Jak ustalać ceny?

Z życia freelancera

Jak ustalać ceny?

Przekonywałam już we wpisie sprzed paru miesięcy, że cennik freelancera to nader przydatna rzecz. Jedną sprawą jest uświadomienie sobie sensu posiadania cennika, a drugą – jego stworzenie. Jak się za to zabrać? Polecam jedną z dwóch metod: godzinową albo za usługę.

Cennik freelancera: metoda godzinowa

Jak ustalić właściwą stawkę za oferowane usługi lub produkty? Można to robić na wyczucie, można sugerować się cenami konkurencji, ale można też dokładnie wyliczyć, ile ma wynosić stawka, która pozwoli na satysfakcjonujące prowadzenie biznesu. Aby się do tego zabrać, trzeba wpierw określić, jakie są koszty stałe prowadzenia firmy. Policz wszystkie koszty miesięczne – ZUS, opłaty za oprogramowanie, prenumeraty, leasing auta, czynsz za biuro itd. Nie bierz pod uwagę jedynie podatku dochodowego, bo nie znając przychodów, ciężko go oszacować. Następnie zastanów się, jakie chciałbyś otrzymywać wynagrodzenie, czyli ile chcesz by zostało ci na rękę, po odliczeniu kosztów. Kolejnym krokiem jest oszacowanie, ile godzin pracujących masz w miesiącu. Czy chcesz pracować codziennie po 8 godzin czy mniej? Dodaj koszty do swojego wynagrodzenia, a otrzymasz oczekiwane przychody w miesiącu. Podziel je na liczbę godzin i będziesz mniej więcej wiedział, ile chcesz zarabiać za godzinę pracy. Mniej więcej, bo – nie czarujmy się – nie dasz rady wydajnie pracować przez cały ten czas. Zawsze coś cię rozproszy spowoduje, że umknie ci 5 czy 10 minut z pracy. Warto dlatego odjąć od wyliczonej idealnej liczby godzin przepracowanych w miesiącu czas, który przecieka zazwyczaj przez palce – u każdego będzie to inaczej wyglądało, ale zakładając pracę przez 8 godzin dziennie, śmiało możesz założyć, że godzina z tego będzie mniej wydajna. Zatem przy założeniu pracy 160 godzin w miesiącu, odejmij 20 godzin niewydajnych i podziel przychód na 140 godzin, by uzyskać realną stawkę godzinową. Popatrz na przykładzie, jak wyliczyć stawę godzinową:

 • Koszty stałe działalności w miesiącu: 3000 złotych
 • Oczekiwane wynagrodzenie: 2000 złotych
 • Przychód łącznie w miesiącu: 5000 złotych
 • Zakładana liczba godzin pracy: 6 godzin dziennie, czyli średnio 120 godzin miesięcznie
 • Liczba godzin niewydajnych: 1 godzina dziennie, czyli 20 godzin miesięcznie
 • Liczba godzin wydajnej pracy: 100 godzin
 • Stawka godzinowa: przychód podzielony na liczbę godzin wydajnej pracy, czyli 5000 na 100 = 50 zł.

W tym przykładzie, aby utrzymać płynność finansową i mieć wymarzone wynagrodzenie, potrzebujesz zarobić 50 zł za godzinę.

Cennik freelancera: ceny za usługi

Osoby, które mają problem z ogarnianiem czasu, mogą wyliczyć ceny usług, nie opierając się na stawce godzinowej. Co robić w takiej sytuacji? Podobnie oszacuj koszty oraz swoje wynagrodzenie. Zamiast jednak określać liczbę godzin przepracowanych, pomyśl, ile zleceń jesteś w stanie zrobić w miesiącu. Piszesz po 50 tekstów miesięcznie o długości około 3-5 tysięcy znaków lub wytwarzasz 50 czapeczek dla dzieci? Świetnie, podziel twoje średnie przychody przez te liczby. Zakładając miesięczny przychód w wysokości 5 000 zł, twoja stawka za jeden tekst czy jedną czapeczkę musi wynosić 100 złotych.

 • Koszty stałe działalności w miesiącu: 3000 złotych
 • Oczekiwane wynagrodzenie: 2000 złotych
 • Przychód łącznie w miesiącu: 5000 złotych
 • Zakładana liczba zleceń w miesiącu: 50
 • Stawka za zlecenie: przychód podzielony na liczbę zleceń, czyli 5000 na 50 = 100 zł.

Co jeśli stawka wyszła nierealnie wysoka?

Jeśli twoja stawka za usługę lub produkt albo godzinowa wydaje ci się znacząco za wysoka, prześledź swoje obliczenia. Czy biznes nie generuje za dużych kosztów? Czy nie oczekujesz zbyt wysokiego wynagrodzenia? Może musisz jednak wytwarzać tych czapek więcej czy pisać więcej tekstów albo pracować więcej godzin? Jeśli to niemożliwe, a koszty zostały dobrze wyliczone, może się okazać, że biznes zwyczajnie nie ma szans być rentownym. Musisz wtedy zmienić strategię lub spróbować swoich sił w innej dziedzinie. Dlatego tak ważne jest wyliczenie stawki za usługi czy godzinowej oraz rzetelne oszacowanie kosztów. W przeciwnym razie nie będziesz świadomy tego, czy twoja firma daje perspektywy na generowanie zysków, czy nie.

Ja swój cennik freelancera mam – wyliczony z użyciem metody godzinowej i przełożony na konkretne usługi i produkty. Z chęcią wyślę go klientowi zainteresowanemu wyceną za teksty sponsorowane, teksty na strony www czy teksty blogowe. Napisz do mnie maila, a podeślę ci cennik za dany rodzaj usług. Zapraszam!