BLOG

zdjęcie z wpisu

Wady pracy zdalnej na serio i żartobliwie

Copywriting pół żartem, pół serio

Wady freelancingu i pracy zdalnej

O freelancingu lub pracy zdalnej marzy wielu. Niektórzy decydują się rzucić etat i założyć własne biznesy, by jako freelancerzy pracować z domu czy skądkolwiek im się zachce. Pracownicy szukają pracodawców, którzy dają opcję pracy zdalnej, która traktowana jest jak dodatkowy benefit obok karty sportowej czy prywatnej opieki medycznej. Praca zdalna to jednak nie raj na ziemi, jak może się wydawać. Są zalety i wady pracowania z domu jako freelancer. Niektóre dość poważne, inne do potraktowania z przymrużeniem oka – przed wami minusy pracy z domu pół żartem, pół serio. Sprawdźcie wpis sprzed dwóch tygodni, by poznać plusy.

Wady na serio:

  • Problemy z motywacją. Pracując na własny rachunek, bez szefa i z domu czasem mogą trafić się problemy ze zmotywowaniem się. Łatwo o rozpraszacze – zwłaszcza, gdy ma się rodzinę. Znajomi i przyjaciele często nie rozumieją, że praca z domu to też praca i dzwonią w trakcie dnia czy wpadają z niezapowiedzianymi wizytami.
  • Trudności w oddzieleniu sfery prywatnej od zawodowej. Jeśli nie ma wyznaczonych godzin pracy, a dom staje się biurem, mogą pojawić się trudności w oddzieleniu wyraźnie czasu prywatnego od tego zawodowego. Freelancerzy często są w pracy niemal non-stop, odbierają maile czy telefony o każdej porze dnia czy pracują do późnych godzin nocnych. To stresujące i szkodliwe dla zdrowia.
  • Niestabilne dochody. Chyba największą wadą pracy freelancera jest niestabilność dochodów. bez etatu i stałej pensji, freelancer jest uzależniony od koniunktury i tego, ile zleceń uda mu się zdobyć. Mogą trafić się miesiące tłuste, mogą i chude. Trudno to przewidzieć i to sprawia, że poczucie bezpieczeństwa przy freelancingu jest o wiele mniejsze niż przy pracy na etacie.
  • Ryzyko pracoholizmu. Im więcej pracujesz, tym więcej zarobisz. Ta prosta relacja towarzyszy pracy freelancera i może przyczynić się do tego, że stanie się on pracoholikiem. Brak stałych godzin pracy także tworzy sprzyjające warunki do rozwinięcia się niezdrowego uzależnienia od pracy.
  • Stres i duża odpowiedzialność. Praca na własny rachunek jest stresująca, a cała odpowiedzialność spoczywa na barkach jednej osoby. Niepowodzenia trudno znosić, kiedy nie ma nawet z kim ich dzielić, a winić za nie można tylko siebie samego. Pracując na etacie też można mieć stresującą pracę, ale zawsze jest opcja zmiany pracodawcy i odpowiedzialność jednostki nie jest tożsama z odpowiedzialnością całego podmiotu.

Wady z przymrużeniem oka:

  • Nie ma z kim pogadać przy kawie,
  • Nie można ponarzekać na szefa i wrednych kolegów z pracy.
  • Brak benefitów jak karta sportowa czy prywatna opieka medyczna.
  • Nikt nie da ci podwyżki.
  • Nie możesz się zwolnić, gdy masz już dość pracy.

Jestem freelancerką i pracuję z domu. Profesjonalnie zajmuje się tworzeniem artykułów sponsorowanych, pisaniem tekstów na strony www, korektą i redakcją tekstów oraz tłumaczeniami. Sprawdź moją ofertę!