BLOG

zdjęcie z wpisu

Freelancing: jak zacząć?

Ścieżki kariery współczesnych, młodych ludzi przebiegają zupełnie inną drogą, niż miało to miejsce w przypadku ich rodziców czy dziadków. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku pracowanie przez całe życie u jednego pracodawcy było normą. Jednak obecnie taki model już się nie sprawdza. W ciągu minionej dekady pojawiło się wiele nowych zawodów, a rynek pracy nadal dynamicznie się rozwija. Ludzie coraz chętniej się przebranżawiają, poszukując dla siebie nowej ścieżki kariery. Taka sytuacja przyczyniła się do spopularyzowania freelancingu, również w Polsce.

Jeśli czytasz ten artykuł, to z pewnością sam zastanawiasz się nad zmianą formy zatrudnienia. Praca jako freelancer to obecnie popularny trend i wszystko wskazuje na to, że to zainteresowanie będzie tylko rosnąć. Jednak rezygnacja ze stabilnego etatu, nawet w niesatysfakcjonującej pracy, nie jest łatwa. Zapoznaj się z poniższą treścią i dowiedz się, czy freelancing jest dla Ciebie i jak zacząć nową karierę.

Co to jest freelancing?

Termin „freelancer” został po raz pierwszy użyty w popularnej powieści Ivanhoe Waltera Scotta wydanej w 1820 roku. Autor wykorzystał to pojęcie, opisując średniowiecznego najemnego wojownika. Zastosował tutaj zbitek dwóch słów – free (wolny) oraz lance (od lancy – rodzaju broni). W 1903 roku słowo freelance pojawiło się w słowniku języka angielskiego Oxford English Dictionary. Jednak dopiero w połowie XX wieku do powszechnego obiegu wszedł termin freelancer jako określenie specyfiki wykonywanej pracy.

W Polsce słowo freelancer jest stosowane zamiennie z terminem wolny strzelec, który jest dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego. Jednak czym tak naprawdę jest freelancing? Jest to sposób prowadzenia działalności zawodowej bez etatu, realizując zlecenia pochodzące przeważnie od kilku podmiotów gospodarczych. Zazwyczaj freelancer specjalizuje się w jednej konkretnej dziedzinie, często związanej z pracą twórczą, lecz nie tylko. Taka forma współpracy daje dużą wolność w doborze zleceń, ale też nie gwarantuje stabilnych i regularnych dochodów.

Czy praca jako freelancer jest dla Ciebie?

Zanim poznasz skuteczne sposoby na to, jak zacząć freelancing, musisz przekonać się, czy taka forma pracy jest odpowiednia dla Ciebie. Perspektywa bycia wolnym strzelcem jest dla wielu bardzo kusząca do momentu, kiedy nie rozpoczną samodzielnego poszukiwania zleceń. Dlatego najlepiej od razu poznać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania, aby później nie być rozczarowanym. Nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem, że taka praca nie jest dla każdego. Aby zawód freelancera był satysfakcjonujący i przede wszystkim dochodowy, to trzeba posiadać (lub zdobyć) odpowiednie umiejętności.

Osoba wykonująca zawód freelancera musi umieć doskonale organizować sobie pracę oraz być skłonna do wyrzeczeń, zwłaszcza na początku kariery. Dlatego powinieneś pogodzić się z tym, że często będziesz wykonywać zlecenia w weekend czy dni świąteczne, a liczba przepracowanych godzin w miesiącu z łatwością przekroczy pełen etat. Jednak wraz z rozwojem swojej marki będziesz mógł zdobywać coraz lepszych i bardziej hojnych klientów. Pod warunkiem, że zadbasz o terminowość i najwyższą jakość realizowanych prac.

Zawody dla freelancera

Dwa typy ludzi decydują się na rozpoczęcie pracy jako freelancer. Do pierwszej należą osoby mające doświadczenie lub kwalifikacje w dziedzinie, która może być realizowana przez wolnego strzelca. Druga grupa to wszyscy ci, którzy nie są usatysfakcjonowani z dotychczasowego zawodu i pragną się przebranżowić. Bez względu na to, do której z tych grup się zaliczasz, możesz zacząć działać w freelancingu, jeśli masz odpowiednie umiejętności i determinację.

Do najpopularniejszych zawodów, jakie wykonywane są w ramach freelancingu, należy programowanie, copywriting, grafika komputerowa oraz fotografia. Każdy z nich jest dostępny dla osób, które nie posiadają odpowiedniego wykształcenia, wiedzę można zdobyć w trakcie specjalnych kursów. Powinna Cię też zainteresować funkcja wirtualnego asystenta, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród freelancerów. Poza tym możesz pracować w branży marketingowej, księgowości, obsłudze klienta biznesowego itp.

Jak zacząć pracować jako freelancer?

Początki pracy jako freelancer bywają trudne, jednak dzięki dobrze opracowanemu planowi działania masz dużą szansę na sukces. Podstawą do zdobywania pierwszych zleceń jest Twoje portfolio, w którym umieścisz swoje najlepsze prace. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie masz doświadczenia? Dobrym sposobem jest wykonanie kilku dobrych prac specjalnie na potrzeby portfolio. Później możesz otrzymać za to wynagrodzenie, sprzedając swoje dzieła zainteresowanym firmom z Twojej branży.

Kiedy portfolio będzie już gotowe, możesz wyruszyć na poszukiwanie zleceń. W Internecie znajdziesz wiele portali, które zajmują się pośrednictwem między freelancerami a osobami zainteresowanymi ich usługami. Do najpopularniejszych należą freelanceria.pl, oferia.pl, outwork.pl oraz useme.com. Warto sprawdzić też strony specjalizujące się w danej branży, np. rocketjobs.pl dla marketingu, czy justjoin.it dla programistów. Możesz też zgłosić się bezpośrednio do większych agencji interaktywnych, które nieustannie poszukują nowych pracowników zdalnych na różnego typu stanowiska.

Założenie własnej firmy – kiedy i gdzie?

Na początku pracy jako freelancer najlepiej rozliczać się z klientami na podstawie umowy o dzieło. Taka forma zatrudnienia zapewnia Ci największe dochody, jednak ma też wiele wad. Przede wszystkim nie masz opłaconej składki ZUS oraz zdrowotnej. Poza tym większe firmy preferują współpracę z freelancerami w ramach B2B, rozliczając się z nimi na podstawie wystawionej faktury. Dlatego z czasem warto zastanowić się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Najlepiej zrobić to w momencie, kiedy osiągane dochody umożliwią Ci opłacenie wszystkich składek i osiągnięcie stabilizacji finansowej.

Formalności związane z założeniem firmy są dość bardzo proste i można wypełnić wniosek do CEIDG szybko i wygodnie online. Jeśli chodzi o sprawy księgowe, to  nie musisz zajmować się nimi samodzielnie. Obecnie coraz więcej początkujących przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego w tym zakresie. W Internecie znajdziesz wiele profesjonalnych firm, które proponują pomoc przy prowadzeniu działalności. Skorzystanie z takiej oferty to dobry sposób na oszczędność czasu i nerwów, a także uniknięcie ewentualnych błędów, które mogą wydłużyć cały proces.

Organizacja czasu w pracy zdalnej

Jednym z wyzwań, jakie niesie ze sobą zawód freelancera, jest organizacja pracy. Podstawowym narzędziem będzie dla Ciebie notatnik (tradycyjny lub online), w którym będziesz tworzyć plan całego dnia – najlepiej wykorzystać tutaj aplikację do planowania zadań lub plik excel. Systematyczne prowadzenie zapisków pozwoli Ci opanować chaos w zleceniach. Powinieneś też wdrożyć odpowiednią rutynę do swojego życia. Chociaż zlecenia możesz realizować o dowolnej porze, to lepiej przeznaczyć na to konkretne ramy czasowe. Dzięki temu zachowasz równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym.

Należy również zorganizować sobie wydzielone miejsce pracy. Nie musi to być koniecznie osobny pokój. Wystarczy fotel i biurko, umieszczone blisko okna. W miarę możliwości warto zainwestować w wygodne meble dotyczy to szczególnie fotela. Źle wyprofilowane siedzisko może być przyczyną bólu pleców. Home office powinno być przytulne i zachęcać do intensywnej pracy. Dlatego warto ustawić w pobliżu kilka kwiatów doniczkowych oraz powiesić na ścianie miły obraz, który nie będzie jednak Cię rozpraszać.

Skuteczne sposoby na motywację

Na początku pracy jako freelancer będzie na pewno pełen motywacji do działania. Jednak z czasem może Ci jej zabraknąć, co może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Aby mieć większą chęć do realizowania zleceń warto zastosować technikę pomodoro. Jest to popularna metoda zarządzania czasem stworzona w latach 80. XX wieku we Włoszech. Jej zasady są bardzo proste. Zaczynając zlecenie, nastawiasz timer na 25 minut, a kiedy ten czas minie robisz sobie krótką przerwę (3-5 minut), a następnie powtarzasz ten schemat. Kiedy zakończysz pracę za czwartym razem, możesz przeznaczyć na przerwę 15-30 minut.

Dobrym sposobem na motywację jest wynajęcie biurka w biurze coworkingowym. Chociaż opcja ta wiąże się z dodatkowymi kosztami, to ma też wiele zalet. Atmosfera pracy w takim miejscu sprzyja wykonywaniu obowiązków. Możesz tam też nawiązać nowe znajomości również biznesowe. To też doskonałe rozwiązanie, jeśli na co dzień czujesz się samotny, pracując w domu.

Jak promować własną markę?

Jeśli chcesz odnieść sukces w pracy jako freelancer i nieustannie zdobywać nowe zlecenia, to musisz zadbać o odpowiednią promocję swojej marki. Już na początku nowej drogi zawodowej powinieneś zainwestować w profesjonalną stronę internetową. Posłuży Ci do prezentacji portfolio i oferty oraz będzie Twoją wizytówką w sieci. Musisz ją także dobrze wypozycjonować, korzystając z usług agencji lub wdrażając zasady SEO w treściach na stronie. Klienci szukający zleceniobiorców często używają wyszukiwarki, dlatego warto mieć wysoką pozycję w Google.

Kolejnym kanałem promocji marki są social media. Facebook, Instagram czy nawet Twitter pozwolą Ci dotrzeć do nowych klientów. Pamiętaj jednak, aby na każdym z portali systematycznie publikować nowe treści, jednocześnie dbając o ich wysoką jakość. Nie zapomnij również o stworzeniu swojego profilu na platformie LinkedIn. To darmowy i dobry sposób na prezentację swojego doświadczenia i umiejętności, a także nawiązanie nowych kontaktów biznesowych. Warto też uczestniczyć w spotkaniach branżowych i konferencjach.

Kompendium wiedzy o freelancingu

Jeśli interesuje Cię freelancing, lecz nie wiesz, jak zacząć, to koniecznie sprawdź mojego e-booka poświęconego tej tematyce. To doskonałe źródło wiedzy na temat specyfiki pracy wolnego strzelca. Znajdziesz tam rozwinięcie wszystkich zagadnień z powyższego artykułu i znacznie więcej cennych informacji. E-book składa się z 180 stron wypełnionych ciekawostkami i wskazówkami, które pomogą Ci rozpocząć pracę jako freelancer. Do tego możesz dokupić również zeszyt ćwiczeń, w którym znajdziesz m.in. test sprawdzający Twoje kwalifikacje na wolnego strzelca.